Pokus o výstup na Kralický Sněžník

Původně zamýšlená trasa byla jít z Horní Moravy, přes Zbojnickou chatu, Kralický Sněžník a sestup do Starého Města pod Sněžníkem. Trasa možná pohodlná v létě, ale teď byla skutečnost úplně jiná.


V pátek 29.12. 01 jsem čekal v 8:00 v HK na autobusovém nádraží, kde už měl čekat autobus Praha-Jeseník. Až v 8:20 jsme se dočkali. Dal jsem svůj pěkně napakovaný bágl do zavazadlového prostoru, usadil se a za chvíli autobus vyrazil. Cestou pořád padal sníh a tak jsem do Červeného Potoka dorazil se zpožděním 1,5h, tedy o půl dvanácté. A odtamdud jsem vyrazil do Horní Moravy, kde jsem se stavil ještě v samoobsluze. U jedné autobusové zastávky jsem odbočil doleva a po modré značce jsem vystoupal až k rozcestí pod Klepým, kde jsem se napojil na červenou. Cestou drobně sněžilo. Tady už začínala zasněžená cesta, kde bylo od 1 do 1,5m prašanu a běžkařská stopa. Tak jsem nasadil sněžnice a vyrazil. Řeknu vám ale, že v prašanu je to docela dřina, pokud máte na zádech těžký bágl. Bořil jsem se tak 20, maximálně 30 cm, ale bez sněžnic bych se propadl až po pás nebo víc. Asi po hodině jsem došel k boudě, kde bylo schováno seno, a jelikož bylo kolem půl čtvrté, a za půl hodiny by se stejně začalo stmívat, tak jsem zabivakoval.


Seník v kterém jsem přespal.


Cesta lesem směrem k Zbojnické chatě.

Ráno jsem navařil do termosky čaj, posnídal zabalil se a asi v 10h vyrazil dál. Něco po dvanáctý jsem dorazil ke Zbojnický chatě, a pohledem do mapy zjistil, že na Sněžník to mám ještě daleko, a dnes bych tam stejně nedošel, namířil jsem si to přímo lesem dolů. Se sněžnicemi byl sestup i zhruba v 35° svahu v pohodě. Chtěl jsem se podívat ještě ve Velké Moravě po nějakém ubytování na jednu noc, ale všude bylo šíleně nacpáno. Tak jsem se vydal okolo páté do Červeného Potoka na vlak. Domů jsem dorazil po jedenácté v noci. Účel alespoň tato výprava splnila v tom, že jsem se sžil se svými sněžnicemi Sasquetch.


[ Na úvodní stránku ]   Horal Fanda - sepsáno 6.2. 2002