Hřebenovka Orlických hor

I když se hřeben Orlických hor táhne od Olešnice v O. h. až po Suchý vrch u Jablonného n. Orl.(CHKO končí u Zemské brány), vyrazil jsem na dvoudenní túru z Rokytnice v Orl. h..


V pátek 9. listopadu jsem dorazil po 11 hodině do Rokytnice v Orl. horách. Hned bylo znát trochu drsnější podnebí. Teplota okolo 0°C. V sámošce jsem koupil nějaké zásoby na cestu a opustil jsem Rokytnici po modré značce, směr Panské Pole.


Pěchotní srub u Haničky.

Tam jsem modrou opustil a dal se po červené. Stoupal jsem pořád lesem až na hřeben.


Vpravo Anenský vrch.

Pod Anenským vrchem jsem si dal v přístřešku studený oběd a pokračoval jsem dál.Vpravo Komáří vrch, a vlevo vzdálený Zakletý.

Výše na hřebeni foukal slabší vítr a na cestě ležel sněhový poprašek.Cesta k Pěticestí.

Asi o půl čtvrté jsem došel k Pěticestí 1004m n.m.Pěticestí - bouda Horské služby.

Odtud jsem už šel po "bunkrovce". Někde u Kunštátské kaple jsem na chvíli ztratil značku, tak jsem si to namířil přes paseky a po půl kilometru jsem na ni narazil.Velká Deštná v mlze, vpravo úbočí Koruny 1099m n.m.

A jelikož se už začalo stmívat, tak jsem došel jenom na Jelenku 1096,7m n.m., kde jsem na pasece našel kus rovného místa, rozbil stan a uvařil párky. Ještě jsem s vysílačkou pokecal s bráchou a se známými z pásma. Ale dlouho jsem to nevydržel a po osmé jsem usnul.


Ráno jsem se probudil kolem sedmé, ale ze spacáku se mi moc vylézat nechtělo. Teplota přes noc mohla být okolo -5°C. V 10 hodin jsem vyrazil dál.Pohled do Polska, dole Bedřichovka a Orlické Záhoří.

Okolo 11. hodiny jsem dorazil na Velkou Deštnou. Cesta byla docela zledovatělá.Vrchol Velké Deštné 1115m n.m..

Od Velké Deštné jsem začal potkávat první turisty, a směrem k Masarykově chatě jich bylo ještě víc. A počasí se taky vylepšovalo.Cesta od Velké Deštné.


Masarykova chata na Šerlichu.

Od Masarykovy chaty 1019m n.m. jsem pokračoval kolem chráněné krajinné rezervace Bukačka až na Vrchmezí.Cesta na Vrchmezí.

Pár pohledů z Vrchmezí.Pohled směrem na Krkonoše.


Krkonoše teleobjektivem.


Stolová hora Ostaš teleobjektivem.

Z Vrchmezí jsem se vrátil a po žluté sestoupil do Sedloňova, odkud mi jel za půl hodiny autobus.Kostel v Sedloňově.

Akce se docela vydařila a otestoval jsem svůj nový batoh Pumori od Doldyho, který se osvědčil.[ Na úvodní stránku ]   Horal Fanda - sepsáno 8.12. 2001